Vážení rodiče, milé děti, dnešním dnem zahajuji provoz našich webových stránek. Pevně věřím, že jste všichni nalezli odkaz na stránky v notýsku svých dětí a neměli tudíž problém se na ně přihlásit. Při sebemenším problému mne můžete kontaktovat na moji e-mailovou adresu: kaufnerovag@gmail.com.
Máme za sebou s dětmi již celý měsíc. I za tak zdánlivě krátkou dobu jsme se naučili spoustu věcí. Krom učiva, které je ve škole nezbytné, jsme dostali i několik lekcí do života. Navzájem jsme se poznávali, pomáhali si v nesnázích, řešili drobná úskalí, přišli na kloub třídním i celoškolním pravidlům, zorientovali se v prostorách školy a v neposlední řadě jsme vřele přijali mezi sebe v průběhu měsíce i nové spolužáky. Hlavně za to, jakým způsobem se děti dokázaly adaptovat v těchto nelehkých chvílích a vytvořily příjemné zázemí novým dětem, jim patří obrovská poklona. Pracují jako jeden tým, což mi dělá obrovskou radost.
Nyní se pojďme podívat na přehled učiva, které jsme zatím zvládli. Protože Vám denně zasílám po dětech příspěvky do jejich deníčku, kde máte možnost nahlédnout do každodenních aktivit, vezmu to nyní opravdu stručně a zaměřím se spíše na učivo, které je třeba s dětmi doma procvičovat.
V českém jazyce jsme se naučili již mnohé. Umíme již čtyři písmenka. Během tohoto a příštího týdne budou přibývat samohlásky, což znamená, že nás čeká naše první opravdové čtení – čtení slabik. Nezapomeňte na postup čtení, o kterém jsem se Vám zmínila již na rodičovských schůzkách. Důležité je, aby si děti slabiku před přečtením nehláskovaly. Tedy žádné ,,m“ -,,a“ a přečtou ,,ma“. Naopak. První písmenko slabiky si podrží v pusince a přečtou až společně s písmenkem druhým („mmma“). I proto si pod jednotlivými slabikami budeme dopisovat obloučky. Kontrolujte doma pravidelně v textech, zda je děti mají správně zakreslené. Při zavedení nového písmenka se snažíme v jednotlivých slovech určit, zda písmenko slyšíme na začátku, uprostřed nebo na konci slova. Stejně tak, když kroužkujeme písmenko v textu, říkáme si, na jaké pozici v jednotlivých slovech je. Těžší jsou pro děti tzv. mřížky, které se nachází v Živé abecedě u písmen. Někdy je pro děti opravdu obtížné určit, kde se dané písmenko ve slově – tedy i v mřížce – nachází. Mřížky jsou vždy rozděleny na slabiky, kvůli lepší orientaci. Slovo rozkouskujeme na slabiky a pak se lépe určuje, kam které písmenko patří. Ale buďte bez obav, pravidelným pilným cvičením je zanedlouho zvládnou všichni. Vytleskávání a určování počtu slabik nedělá nikomu ve třídě sebemenší problém. S dětmi je ale třeba doma trénovat hláskování slov. Zahrajte si s nimi odpoledne u kafíčka hru „Co se skrývá pod hláskami“ (Pravidla: Vy říkáte: „Najdeme to v kuchyni a je to N-Ů-Ž. Co je to?“ Děti odpoví, co analyzovaly. Poté nechte říkat hádanku děti, aby ony hláskovaly slova a vy hádejte.) Hra je lehká, mnoho času nezabere a děti velmi baví. Z psaní stále trénujeme uvolňovací cviky a včera jsme se naučili psát i první číslici – 1.
V matematice stále pracujeme s čísly 0 – 5, což opravdu většina dětí zvládá bez sebemenších problémů. Umí určit počet, najít správnou číslici, přiřadit číslici k danému počtu předmětů a tento týden jsme se naučili čísla porovnávat. Znají znaménka rovnosti a nerovnosti (pracovní název „zobáček“) a dokážou je správně použít. Doma můžete na procvičenou rozmístit různé kartičky s čísly 0 – 5, děti pak mohou porovnávat, v které místnosti našli větší číslo nebo můžete trénovat zároveň pravolevou a prostorovou orientaci (v pokojíčku bylo vpravo od stolu číslo 5, vlevo číslo 3, číslo vpravo je větší, protože 5 je větší než tři). Nebo pracujte s kartami z desek (děti dostanou znaménka rovnosti a nerovnosti) a nechte je, aby samy tvořily příklady. Je důležité, aby příklady samy četly a tvořili k nim i obrácené (tzn. číslo 5 je větší než číslo 3 a číslo 3 je menší než číslo 5).
V prvouce jsme se věnovali tématu škola. Procvičovali jsme právě prostorovou orientaci. S pravolevou mají některé děti stále problémy, proto je třeba ji trénovat i doma (kdykoli vás napadne). Od tohoto týdne se začneme věnovat přírodě, a to podzimu.
Myslím, že to je poměrně vyčerpávající přehled a hlavně rady, jak děti doma připravovat. Dosavadní pochvala za vzornou přípravu patří nejen dětem, ale hlavně Vám. Jsem ráda, že spolu dokážeme bez problémů spolupracovat a vždy se slušně na všem domluvit. Tento týden také začínají probíhat veškeré zájmové kroužky, tudíž se velmi těším ve čtvrtek na náš třídní kroužek „Hrajeme si spolu“ a nezapomeňte, že končíme až ve 12:25. A co říct na závěr. Jsem velmi ráda, že se mohu věnovat právě těmto dětem, protože mají v sobě velký potenciál. Pomozte mi je i nadále vést k odpovědnosti a slušnému chování k druhým, ať na ně v budoucnu můžeme být ještě více pyšní. Krásný zbytek týdne, Gabriela Kaufnerová
P.S. Moc se omlouvám za pozdní zaslání zprávy. Měla jsem nečekané vyřizování v Praze a přijela jsem bohužel až teď.